Načo IČO?

Načo IČO?

Načo IČO?

Najprv by si mal vedieť, čo je to ,,IČO” a ,,právnická osoba”

IČO = Identifikačné číslo organizácie. Obsahuje číselný kód slúžiaci na odlíšenie právnických osôb. Právnická osoba je organizácia osôb, ktorá sa vytvára na určitý účel a ktorej objektívne právo priznáva vlastnú právnu subjektivitu, čím je spôsobila k právam a povinnostiam.

Základný rozdiel právnickej osoby od fyzickej je, že právnická nie je živá a hmotná – nedokážete ju chytiť. Právnická osoba musí vzniknúť alebo sa zriadiť, na rozdiel od fyzickej, ktorá sa narodí.

Toto je Národný mládežnícky parlament                                             Toto je Daniel
ako právnická osoba s prideleným IČO                                                ako fyzická osoba s rodným číslom
Animals-Dog-House-icon                                                                                     

Aké sú výhody vlastnenia identifikačného čísla organizácie (IČO)?

Vďaka právnej subjektivite je jednoduchšie získať grant alebo dotáciu zo strany mesta alebo rôznych grantových výziev.

Ak ste neformálna skupina, svoje fungovanie môžete sformalizovať. Už vám nikto nebudem môcť povedať, že právne neexistujete.

Mám založiť občianske združenie pre parlament, aby sme mali IČO?

Nie, to nemusíte. Za založenie občianskeho združenia sa totiž platí 66€ poplatok a naviac sa musíte trápiť s vytváraním riadneho štatútu. Občianske združenie je vlastne právnická osoba s prideleným identifikačným číslom.

IČO však môžete nadobudnúť aj ako organizačná jednotka už existujúceho občianskeho združenia, a to úplne zadarmo a bez schvaľovania štatútu ministerstvom, či súdmi.

U nás sa vníma organizačná jednotka ako každý členský mládežnícky parlament. Organizačné jednotky ešte rozdeľujeme na tie s právnou subjektivitou a bez právnej subjektivity. Každý členský parlament je po prijatí automaticky organizačná jednotka bez právnej subjektivity.

Ako získam IČO pre náš parlament?

Ak ešte ako parlament nemáte právnu subjektivitu, môžete si bezplatne a rýchlo požiadať o vybavenie IČO prostredníctvom občianskeho združenia Národný mládežnícky parlament. Napíšte nám správu cez messenger, kde uvediete celý názov parlamentu a sídlo, kam vám budem chodiť pošta.

My potom pošleme žiadosť o pridelení IČO na Ministerstvo vnútra. Po pridelení IČO sa stávate organizačnou jednotkou s právnou subjektivitou.

Aké sídlo si zvoliť?

Sídlo vášho parlamentu by malo byť také, kam vám môže chodiť pošta, a teda budete mať na tej adrese poštovú schránku. Schránka nemusí byť úplne nová, stačí označiť schránku názvom vášho parlamentu, aby poštárky vedeli, kam poštu vhodiť.

Pošta môže chodiť aj k nejakému členovi domov. Tiež sa môžete ako Mládežnícky parlament Svit dohodnúť s mestom, že poštu im budú vybavovať oni. V Popradskom mládežníckom parlamente chodí pošta do Centra voľného času, ktoré mu ju vybavuje.

Každopádne, pošta by vám mala prichádzať len taká, o ktorej budete vopred vedieť, že vám má prísť. Ministerstvo, úrady ani my vám žiadne neočakávané oznamy posielať nebudeme.

Chcem sa opýtať viac…

Ak si tu nenašiel odpoveď a chceš sa ešte niečo opýtať, napíš nám cez messenger alebo nám pošli mail na narodnymp@gmail.com , a my ti rýchlo odpovieme 🙂 Nezabudni článok lajknúť.

 

 

Autor: Jakub Dančo